Kavalieriaus karaliaus Karolio spanieliai: ar Biglių kraujas išgelbės juos nuo ligų?
Ar žinojote, kokių veislių kraujai teka kavalieriaus karaliaus Karolio spanieliuose? Ši veislė turi ilgą istoriją, kurios metu buvo kryžminama su kitomis veislėmis, siekiant išsaugoti tam tikras savybes ar netgi išgelbėti nuo išnykimo.
Kavalieriaus karaliaus Karolio spanielių kryžminimo istorija
17-ame amžiuje kavalieriaus karaliaus Karolio spanielių protėviai, vadinami toy spanieliais, buvo atvežti, manoma, iš Ispanijos ir sukryžminti su japonų činais bei mopsais. 19-ame amžiuje prie veislės vystymo prisidėjo pekinai.
Iki 19-o amžiaus veislės grynumas nebuvo toks svarbus – šunys buvo kryžminami pagal estetinį ar funkcionalų šeimininko poreikį, pavyzdžiui, norint išgauti bukesnę nosį ar pagerinti medžioklės savybes.
Po Antrojo pasaulinio karo kavalieriaus karaliaus Karolio spanielių populiacija buvo kritiškai sumažėjusi. Kad išvengtų artimos giminystės kergimų, veisėjai turėjo imtis veiksmų. 1952 m. į veislės genofondą buvo įlietas anglų kokerspanielių kraujas – tai padaryta viename konkrečiame veislyne. Manoma, kad dėl to dabar dalis kavalieriaus karaliaus Karolio spanielių turi vešlų ir ilgą kailį, panašų į kokerspanielių, o kiti – trumpesnį ir mažiau vešlų.
Suomijos veisimo programa: kavalieriaus karaliaus Karolio spanieliai ir bigliai
Diskusijos apie kryžminimą su kitomis veislėmis vyksta jau ne vienerius metus. 2022 m. birželio 15 d., Suomijos kinologų klubas patvirtino oficialų projektą, kuriame kavalieriaus karaliaus Karolio spanieliai pradėti kryžminti su bigliais. Pagrindinis šio projekto tikslas – sumažinti paveldimų ligų, ypač mitralinio vožtuvo ir neurologinių sutrikimų, paplitimą.
Pirmoji mišrūnų vada gimė 2023 m. Jų palikuonys vėliau vėl bus kryžminami su kavalieriaus karaliaus Karolio spanieliais siekiant išsaugoti veislei būdingą išvaizdą ir temperamentą, bet kartu pagerinti sveikatą. Pirminiai tyrimai rodo teigiamus pokyčius, tačiau išvadas daryti dar per anksti. Vis dar išlieka klausimas, ar iš biglių genofondo nebus perimtos kitos ligos, kurios gali turėti neigiamą poveikį veislei. Būtina atlikti ilgalaikius tyrimus, kad būtų aišku, ar ši strategija iš tiesų duos ilgalaikių teigiamų rezultatų. Suomijos kinologų laukia ilgas ir atsakingas darbas.